Itt egyben megtalálod a legfontosabb tudnivalókat
Minden kérdés-felelethez találsz egy életszerű kommentet is, ami tippet ad neked a felhasználáshoz
Írj a keresőmezőbe és automatikusan kilistázunk neked mindent, amire kíváncsi vagy és amiből tájékozódhatsz.
Hivatalos válasz:
Igen, sőt kell is! A kétféle költség egyenlő mértékben kerül támogatásra, azaz a kiutalt támogatás összegében a munkadíj és az anyagköltség 50-50%-ban oszlik meg.
Életszerű komment:
Nézd meg példáinkat és kalkulátorainkat!
Hivatalos válasz:
Csak a 0% és 27% áfatartalom fogadható el. A támogatás az 5%-os általános forgalmi adóval kiállított számlákkal nem vehető igénybe.
Életszerű komment:
Egy KATA-s vállalkozó 0 % áfás számlát fog adni, az is elfogadható!
Hivatalos válasz:
A felújítással kapcsolatos tervezési, építési, szerelési munkálatokat végző vállalkozó által kiállított számla csak akkor fogadható el, ha a vállalkozó az igénylőnek nem közeli hozzátartozója vagy élettársa. Ezen felül, ha a vállalkozás gazdálkodó szervezet, akkor annak sem az igénylő, sem az igénylő közeli hozzátartozója vagy élettársa nem lehet tagja, munkavállalója vagy vezető tisztségviselője. Együttes igénylés esetén e bekezdés rendelkezéseit mindkét igénylőnek teljesítenie kell. Ezen túlmenően a vállalkozásnak meg kell felelnie a jogszabályi előírásoknak, tevékenységi körében szerepelnie kell a számlán szereplő tételek mindegyikének.
Életszerű komment:
Kik a „közeli hozzátartozók”? Házastárs (bejegyzett élettárs), gyermek (nevelt gyermek), unoka, szülő, nagyszülő, testvér. Ha csak te igényled, akkor az apósod pl. nem tekinthető közeli hozzátartozónak, de ha közösen igénylitek akkor már igen.
Hivatalos válasz:
Munkadíj elszámolása esetén a vállalkozói szerződést minden esetben csatolni kell a kérelemhez. Az alapvető tartalomra vonatkozó szabályok megtalálhatók a MÁK oldalán.
Életszerű komment:
Anyagköltség elszámolásához viszont már nem kell szerződés.
Hivatalos válasz:
A felújítási munkákat 2021. január 1-je után kiállított és teljesített számlák másolatával kell igazolni. Az eredetit tehát nem kell leadni.
Életszerű komment:
Az eredeti számlákat tedd el magadnak, a másolatot kell majd beküldeni.
Hivatalos válasz:
A számlák vagy az igénylő, vagy együttes igénylés esetén házastársa/élettársa nevére és a felújított lakás címére kell, hogy szóljanak. Ezen felül természetesen szerepeltetni szükséges rajta minden - egyéb számláknál is előírt - kötelező formai elemet pl. vállalkozó adatai stb.
Életszerű komment:
A számlán a Vevőnek - azaz neked - csak a nevednek és a címednek kell szerepelnie, más adat (pl. adóazonosító) NEM KELL. Ha adószámos magánszemély vagy, akkor SE LEGYEN RAJTA a Te adószámod!
Hivatalos válasz:
Igen. Átutalással teljesítendő számlák esetén igazolni kell a számla kiegyenlítését a banki átutalást igazoló dokumentum vagy a fizetési számlakivonat (bankkivonat) másolatával, amelyen egyértelműen beazonosíthatók az egyes kiegyenlített számlák tételei.
Életszerű komment:
Bankkivonatot minden e-bank felületen lehet kérni, akár visszamenőleg is. A folyó hóról csak a következő hónapban lesz elérhető a bankkivonat. Átutalás esetén a beazonosíthatóság érdekében javasoljuk a számla sorszámát beírni a "Közlemény" rovatba.
Hivatalos válasz:
Igen, de olyan számla nem fogadható el a felújítási tevékenységek munka és anyagköltségét illetően, amelyeket az igénylő a felújítással érintett lakás vonatkozásában a Falusi CSOK kapcsán már elszámolt vagy elszámolni kíván.
Életszerű komment:
Válaszd külön a számlákat, hogy melyik mehet a CSOK-ra, melyik pedig a lakásfelújítás támogatásra!
Hivatalos válasz:
IGEN, a rendelet nem zárja ki a lakás-előtakarékossági szerződésekhez kapcsolódóan elszámolt számlák jelen támogatás keretében történő elszámolását.
Életszerű komment:
Tehát ugyanazt a számlát- ill. másolatát - mindkét helyre benyújthatod elszámolásra. Ehhez a támogatáshoz csak másolatot kérnek beküldeni, de van olyan lakás takarékpénztár, melyhez eredeti számlákat kell csatolni, erre is figyelj!
Hivatalos válasz:
Ahhoz, hogy a max. 3 Millió Ft támogatáshoz hozzájuthasson, a felújítás összes költsége min. 6 Millió Ft-nak kell lennie. Fontos a munkadíj és az anyagköltség eloszlása is.
Életszerű komment:
Nézd meg példáinkat és kalkulátorainkat!
Hivatalos válasz:
Igen. A kölcsönök 2021.02.01-től elérhetőek.
Életszerű komment:
A kölcsön felvételével kapcsolatban (ha kéred), akkor egy tapasztalt hitelügyintéző fog téged keresni. Segítséget kérek
Hivatalos válasz:
Igen természetesen, nincs ilyen kikötés. Ki lehet cserélni a burkolatot, lehet venni beépíthető bútorokat ugyanúgy.
Életszerű komment:
Nem kell megindokolni, hogy mit miért cseréltetsz ki. Ez a te dolgod.
Hivatalos válasz:
Igen, annyi a kikötés, hogy a legutolsó számla kifizetését követően 60 napon belül, de legkésőbb 2022. december 31-ig be kell adni az igénylést a MÁK-hoz.
Életszerű komment:
Vegyél egy doboz festéket a kérelem beadása előtt. Így a legutolsó számlád és a kérelem beadása között kevesebb, mint 60 nap lesz, és már rendben is vagy.
Hivatalos válasz:
A számlán nem kell, elegendő a szerződésben kitérni részletesen a tevékenységekre.
Életszerű komment:
Arra figyelj, hogy a számlán szereplő tételek beazonosíthatóak legyenek a szerződésben.
Hivatalos válasz:
Ha te kéred a támogatást, akkor nem, ezt tiltja a rendelet. A felújítási tevékenységet végző vállalkozó az igénylőnek nem lehet közeli hozzátartozója, valamint ha az építési munkálatokat gazdálkodó szervezet (pl. kft) végzi, akkor az igénylő vagy közeli hozzátartozója a gazdálkodó szervezetben nem rendelkezhet tulajdonnal, nem lehet tisztségviselője és nem lehet munkavállalója.
Életszerű komment:
Ne kockáztass, egyszerűbb egy másik céget keresni, aki szerződni és számlázni fog!
Hivatalos válasz:
Igen, erre vonatkozó tiltás nincs a rendeletben.
Életszerű komment:
Figyelj, ez az ANYAGKÖLTSÉGRE vonatkozik, nem a MUNKADÍJRA!
Hivatalos válasz:
A támogatott építési tevékenységeket a Rendelet 6. §-a sorolja fel, melyek az alábbiak:
• víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése vagy cseréje,
• fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel,
• fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is,
• az épület külső festése, színezése, valamint szigetelése, utóbbinál ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat,
• a külső nyílászáró cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkányok, küszöbök cseréje vagy felújítása,
• tető cseréje, felújítása, szigetelése,
• égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése,
• klímaberendezés beépítése, cseréje,
• napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje,
• belső tér felújítása, ideértve
- a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat cseréjét, felújítását, festését, tapétázását,
- a galériaépítést,
- a belső lépcső kialakítását és cseréjét,
- a szaniterek beépítését vagy cseréjét,
- a villanykapcsolók és dugaljak kialakítását és cseréjét,
- a belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását,
- a lámpák vagy világítótestek beépítését vagy cseréjét,
• a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség (így különösen: nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása,
• kerítés építése,
• gépjárműtároló építése vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása,
• terasz, loggia, erkély, előtető építése,
• térburkolat készítése, cseréje,
• télikert kialakítása,
• amennyiben az igénylő vagy gyermeke mozgáskorlátozott személynek minősül, a 12/2001. (I. 31.) Korm. rendelet 9. § (10) bekezdésében meghatározott akadálymentesítési munkák,
• alapozási szerkezet megerősítése,
• beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje, valamint
• használati melegvíz rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is.
Életszerű komment:
Tehát arra kell figyelni, hogy a szerződésekben és a számlákon csak olyan tevékenység legyen, ami a fenti listába belefér.
Hivatalos válasz:
A támogatott építési tevékenységeket a Rendelet 6. §-a sorolja fel és elfogadottnak listázza a "fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel".
Ön tehát nem hozhat létre a támogatás keretein belül egy második fürdőszobát a lakásban.
Életszerű válasz:
A rendelet viszont engedi a „szaniterek beépítését vagy cseréjét”. A szaniterek fürdőszobai termékek, valamint az odatartozó bútorok gyűjtőneve. Tehát beépíteni, cserélni zuhanykabint, mosdót, kádat stb. már lehet.
Hivatalos válasz:
A támogatott építési tevékenységeket a Rendelet 6. §-a sorolja fel és elfogadottnak listázza "a belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását". Az ajtó tehát támogatható, azonban a bontási munkák nem számolhatók el a támogatás terhére.
Életszerű válasz:
Ne szerepeljen a szerződésben és a számlán „bontás” vagy „sitt elszállítása”, mert azt nem támogatják. Ezeknek a munkálatoknak a költségét "munkadíjként" számolják el.
Hivatalos válasz:
Igen, a beépített bútorok elszámolhatóak, az említett anyagköltség megnevezések elfogadhatóak.
Életszerű komment:
Így nem kell az IKEÁt megkérni, hogy változtasson a számlázási rendszerén 🙂 A vállalkozói szerződésben pedig szerepeljen a „beépített bútor beépítése” kifejezés.
Hivatalos válasz:
A lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség (így különösen: nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása támogatható, építése nem.
Életszerű komment:
Egyik lehetőséged, hogy a vállalkozói szerződésben és a számlákon kizárólag a „felújítás” kifejezés legyen, „építés” pedig nem. A másik lehetőséged, hogy gépjárműtárolónak hívod a tárolót, mert azt már építhetsz. Nem kell autóméretű legyen, hiszen gépjármű a motorkerékpár is.
Hivatalos válasz:
Igen, mert a támogatott építési tevékenységeket a Rendelet 6. §-a sorolja fel, melyek többek között az alábbiak:
...
terasz, loggia, erkély, előtető építése
...
Életszerű komment:
Tehát terasz esetében már szerepelhet a vállalkozói szerződésben és a számlákon az „építés” kifejezés.
Hivatalos válasz:
Házhozszállítás igénybevétele esetén a szállítási díj az „anyagköltség kategóriában” elszámolható, ha az anyagköltség beszerzésére vonatkozó számlában ez külön tételként szerepel. Külön számlán szereplő szállítási költséget/fuvardíjat nem lehet elszámolni.
Életszerű komment:
Tehát ugyanazon a számlán szerepeljen a megvásárolt tégla, és annak házhozszállítási költsége.
Hivatalos válasz:
Nincs ilyen tartalom a rendeletben, egyedül a napelemes rendszer telepítését vagy cseréjét igazoló számla esetén az abban feltüntetett anyagköltség és kapcsolódó vállalkozói díj összesítve nem haladhatja meg a bruttó 450 000 Ft/kWp összeget.
Életszerű komment:
Nyilván nem szabad 1 millió Ft-os számlával igazolni 100 db tégla vásárlását, de a napelem kivételével nem vizsgálják a beszerzési árat. De még egyszer kihangsúlyozzuk, hogy legyen életszerű az ár!
Hivatalos válasz:
A rendelet 6. § értelmében támogatható "d) az épület külső festése, színezése, valamint szigetelése, utóbbinál, ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat, e) a külső nyílászáró cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkányok, küszöbök cseréje vagy felújítása,"
A támogatási feltételek között nem szerepelnek technológiai előírások.
Életszerű komment:
Vedd figyelembe a saját pénztárcádat, elvárásaidat a hőtartásra vonatkozóan, ebbe a MÁK nem szól bele.
Hivatalos válasz:
A rendelet 6. § értelmében támogatható "a) víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése vagy cseréje" A tervezett munkálatok tehát támogathatók. Azonban csak a munkálatok elfogadottak, az áramszolgáltató felé fizetett hálózat fejlesztési hozzájárulás már nem.
Életszerű komment:
A villamos hálózat felújítása, bővítése elfogadható tevékenység. A villanyszerelő munkadíja és az anyagköltség is elszámolható. Azonban az áramszolgáltató felé fizetett hálózat fejlesztési hozzájárulás az nem, ami egyébként 32A-ig ingyenes.
Hivatalos válasz:
Elegendő egyikük neve és címe a számlán.
Életszerű komment:
A cím a lakcím legyen, ami egyben a felújítandó ingatlan címe.
Hivatalos válasz:
Igen, erre vonatkozó tiltás nincs a rendeletben.
Életszerű komment:
Ez más támogatási formáknál nem így volt, ennek örülhetünk 🙂
Hivatalos válasz:
Nem, a támogatási kérelem csak egyszer adható be.
Életszerű komment:
Célszerű összevárni, amíg meglesz a 6 millió Ft-nyi számla, hogy ne hagyj veszni támogatást.
Hivatalos válasz:
Lehet másik számlát beadni a nem elfogadott helyett. Egy alkalommal ugyanis lehet hiánypótlást beadni.
Életszerű komment:
A hiánypótlásban be lehet adni olyan számlákat is, melyeket az első alkalommal nem adtál be.
Hivatalos válasz:
A rendelet ennyit mond: A szerződéseknek részletesen meg kell határozniuk a felújítással kapcsolatos tervezési, építési, szerelési munkálatokat és azok díját - amennyiben a szükséges anyagokat is a vállalkozó biztosítja az igénylő részére, akkor anyagköltség és vállalkozói díj szerinti bontásban. A szerződésen szereplő és a számlázott tételeknek tehát meg kell egyezniük.
Életszerű komment:
Tehát olyan szerződést kell a végén leadni, ami összhangban van a számlákon szereplő tételekkel.
Hivatalos válasz:
A vállalkozásnak meg kell felelnie a jogszabályi előírásoknak, tevékenységi körében szerepelnie kell a számlán szereplő tételek mindegyikének. Ezen felül nincs megkötés a vállalkozás létrejöttének időpontjára.
Életszerű komment:
Erre nincs megkötés, de arra figyelj, hogy tevékenységi körei között mindenképpen szerepelnie a számlázott tevékenységnek valamint, hogy szerepel-e az építőipari kivitelező vállalkozások listájában. Azt tanácsoljuk, hogy leinformált, megbízható szakemberekkel dolgozz, ha van lehetőséged, akkor ajánlások alapján.
Hivatalos válasz:
Az igényléseket a Magyar Államkincstárhoz kell benyújtani. Az igényléshez - egyben, egy csomagként - csatolni szükséges a szakemberekkel megkötött szerződéseket, a számlákat, a MÁK által megadott számlarészletezőt illetve az igénylési dokumentumokat kitöltve. Az igénylés történhet személyesen, postán feladva és elektronikusan is, de a csatolandó anyagok minden esetben ugyanazok.
Életszerű komment:
Összeállíthatod te is az anyagot, vagy megbízhatsz minket, hogy elintézzünk mindent.
Hivatalos válasz:
A támogatás összege a lakás felújítására fordított költségeknek legfeljebb az 50%-a lehet, amely azonban nem lehet több 3.000.000 Ft-nál. Fontos szabály, hogy a Kincstár által kiutalt támogatás összegében a munkadíj és az anyagköltség 50-50%-ban oszlik meg. Tehát a benyújtott kérelemhez csatolt számlák között feltétlenül kell lennie minimum 25-25 % vállalkozási díjat és anyagköltséget tartalmazó számlának is.
Életszerű komment:
Nézd meg példáinkat és kalkulátorainkat!
Hivatalos válasz:
A támogatás utófinanszírozás útján történik.
Életszerű komment:
Tehát kifizetsz mindent és csak utólag kapod meg a költségeid felét. De kedvezményes, 3%-os hitellel megoldhatod, hogy saját pénz nélkül bonyolítsd le az egész procedúrát. Hitelfelvételhez segítség
Hivatalos válasz:
Ha önerőből történik a finanszírozás, akkor legkésőbb 2022.12.31-ig van lehetőség igényelni a támogatást és leadni az igényléshez a kifizetett számlákat. Ez azt jelenti, hogy minden munkálatot be kell fejezni és ki kell fizetni 2022.12.31-ig. Aki az otthonfelújítási hitelt is igénybe veszi, annak a felújítás számláit legkésőbb a kölcsön folyósításától számított 1 éven belül be kell nyújtania a bank részére.
Életszerű komment:
Ha hitelt is igénybe akarsz venni, a hitel megkapásától számítva 1 éved van beadni a kérelmet. Hitelfelvételhez segítség
Hivatalos válasz:
A támogatás ugyanazon igénylő által – együttes igénylők esetében is – csak egyetlen alkalommal vehető igénybe. Később akkor sem igényelhető a korábban fennmaradó összeg, ha az első igényléskor nem a maximális (3Millió Ft) összeget kértük. Abban az esetben azonban, ha a kérelem elutasításra kerül, akkor a jogszabályban nyitva álló időszakban 2022. december 31-ig az utolsó felújítási számla kiegyenlítését követő 60 napon belül ismételten igényelhető a támogatás.
Életszerű komment:
Érdemes jó előre átgondolni, mit szeretnénk megvalósítani, viszont egy alkalommal van lehetőség hiánypótlásra.
Hivatalos válasz:
A Kincstár a támogatás elbírálását a kérelmek beérkezésének sorrendjében dolgozza fel.
A kérelmek elbírálására a Kincstárhoz történő beérkezést követően 30 nap áll a Kincstár rendelkezésére. Az eljárási folyamatban egyetlen alkalommal van mód hiánypótlásra, amelynek teljesítésére 30 napja van az igénylőnek. Amennyiben a Kincstár a beérkezett adatok alapján az elbírálást követően jóváhagyja a támogatási összeget, akkor erről az ügyfelet egy támogatói okiratban tájékoztatja és a támogatás összegét az igénylő belföldi – a kérelemben megadott – bankszámlájára utalja 5 napon belül.
Életszerű komment:
Ha például valamelyik számlát nem fogadják el, akkor hiánypótláskor helyette egyszer egy másik számla benyújtható.
Hivatalos válasz:
Nem kell jelezni előre semmit, bármikor beadható a támogatás igénylése.
Életszerű komment:
Ha megvan minden szükséges anyag (nyilatkozatok, szerződések, számlák stb.) akkor elegendő azokat benyújtani.
Hivatalos válasz:
Akár több részletben is történhet a felújítás. A támogatás igénylésének szempontjából arra kell figyelni, hogy a legutolsó számla kifizetését követően 60 napon belül, de legkésőbb 2022. december 31-ig be kell adni az igénylést a MÁK-hoz.
Életszerű komment:
Azt sugallja a rendelet, hogy nem kell kapkodni. Bízunk benne, nem változtatják meg menet közben a feltételeket és nem fogy el a pénz.
Hivatalos válasz:
Csak azt követően lehet a számlagyűjtést megkezdeni, amint az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzés megtörtént.
Életszerű komment:
Tehát a számla dátuma nem lehet korábbi, mint a tulajdoni lapon szereplő bejegyzés dátuma.
Hivatalos válasz:
Nem, a rendeletben nem kérnek fényképes dokumentációt a felújítási munkálatokról.
Életszerű komment:
Ez a tapasztalat alapján valószínűleg meg fogja indítani az ügyeskedést.
Hivatalos válasz:
A támogatás igénybevételének jogszerűségét a Kincstár a Kormányhivatal bevonásával, legkésőbb a támogatás folyósítását követő 180. napig jogosult vizsgálni. Ha a Kincstár a Kormányhivatal által megküldött jegyzőkönyvben foglalt tények alapján megállapítja, hogy az igénylő jogosulatlanul vette igénybe a támogatást, akkor felszólítja az igénylőt a támogatás kamattal növelt összegben történő visszafizetésére.
Életszerű komment:
Azt még nem lehet tudni, hogy az igénylők hány százalékánál lesz helyszíni szemle, amint lesznek tapasztalatok, beszámolunk róla.
Hivatalos válasz:
A támogatási kérelemre történő kifizetés minden igénylő esetében csak egy alkalommal történhet akkor is, ha nem igényelte még meg a teljes maximális összeget (3 M Ft).
Életszerű komment:
Érdemes jó előre átgondolni, mit szeretnénk megvalósítani és összevárni a számlákat.
Hivatalos válasz:
A támogatás előfinanszírozásához kölcsön vehető fel. A hiányzó önerő vagy akár a teljes 6 milliós összeg hitellel is megoldható. Az otthonfelújítási kölcsön 2021.02.01-től igényelhető. Az utófinanszírozással kapott támogatás azonnal csökkenti majd a korábban felvett hitel összegét.
Életszerű komment:
A kölcsön felvételével kapcsolatban (ha kéred), akkor egy tapasztalt hitelügyintéző fog téged keresni.
Segítséget kérek
Hivatalos válasz:
A támogatást a legalább egy gyermeket váró vagy nevelő személy, mint igénylő igényelheti, vagy az azonos lakóhellyel rendelkező házastársak (vagy élettársak) közösen, együttes igénylőként igényelhetik.
Igénylő(k)nek meg kell felelnie az alábbiaknak:
- köztartozásmentes, magyar állampolgár (együttes igénylés esetén mindekettőjük)
- max. 30 nap megszakítással, minimum 1 éve folyamatos TB jogviszonnyal rendelkezik (együttes igénylés esetén legalább egyikük)
- van legalább 1 saját háztartásában nevelt vér szerinti vagy örökbefogadott gyermeke, aki lehet:
- 12. hetet betöltött magzat
- 25 év alatti gyermek
- 25 év feletti, de tartósan beteg gyermek
Életszerű komment:
Ez a három dolog a legfontosabb: 1. Gyerek, 2. Ingatlan, 3. TB fizetése egyikőtöknek. Együtt élő házaspároknak közösen KELL igényelni a támogatást.
Hivatalos válasz:
Magyarország területén fekvő, az ingatlan-nyilvántartásban lakás vagy lakóház fő rendeltetés szerinti jelleggel nyilvántartott ingatlanok, valamint tanya, vagy birtokközpont jogi jelleggel nyilvántartott ingatlan lakáscélú épületeinek (a továbbiakban: lakás) felújítására igényelhető a támogatás. Az igénylőnek és gyermekének (min. 1 gyermek) az igénylés beadását megelőző min. 1 éve az adott ingatlanban kell élniük.
Életszerű komment:
Ha olyan ingatlanra kérnéd a támogatást, ahova nem vagy bejelentve, semmi gond. Jelentkezz be oda te és a gyereked ÁLLANDÓ LAKCÍMKÉNT MINÉL HAMARABB! Így egy év múlva már beadhatod a támogatási kérelmet, de legkésőbb 2022. december 31-ig.
Hivatalos válasz:
Igen, nincs olyan tiltás a rendeletben ami nem engedné, hogy gyermeke már dolgozzon.
Életszerű komment:
A lényeg, hogy a 25 év alatti gyereked ugyanoda legyen bejelentve, mint ahova te vagy.
Hivatalos válasz:
Igen, jelzáloggal terhelés nem kizáró tényező.
Életszerű komment:
Sőt, semmilyen megkötés nincs, az ingatlant akár el is adhatod a felújítás után.
Hivatalos válasz:
A támogatást csak Ön veheti igénybe, annak maximális 3M Ft összegéig. A feltételek szerint igénylő az lehet, aki saját háztartásában legalább egy gyermeket nevel.
Életszerű komment:
Szigorúan pályázati szempontból akkor tudjátok mindketten igénybe venni a támogatást, ha az egyik gyerek hozzád, a másik gyerek pedig az elvált partner lakcímére lesz bejelentve. Így már kétszer 6 millió költséget lehet elszámolni.
Hivatalos válasz:
Igen, természetesen. A törvényi feltételeknek az igénylés pillanatában kell megfelelnie mind az igénylőnek, mind az ingatlannak.
Életszerű komment:
Új ingatlannál is elfogadható egy festés, vagy burkolatcsere.
Hivatalos válasz:
Nem, nem kizáró ok a haszonélvezeti jog bejegyzés tény.
Életszerű komment:
A lényeg a tulajdonjog, amit a hivatal a földhivatali tulajdoni lappal ellenőriz.
Hivatalos válasz:
A támogatás olyan ingatlanra vehető igénybe, melyben az igénylő vagy igénylők, valamint velük együtt élő kiskorú gyermekeik együttes tulajdoni hányada eléri legalább az 50%-ot.
Életszerű komment:
Ha például még a nagymama tulajdonában van, akkor egy ajándékozási szerződéssel a te (mint szülő) tulajdonodba át is kerülhet. Illeték nincs, csak 6.600 Ft földhivatali díj.
Továbbra is bizonytalan vagy?
Kérd személyre szabott segítségünket!